KALBURCU KÖYÜ ASARTEPE ANTİK YERLEŞİMİ
 
 
Balıkesir’in Kepsut ilçesine bağlı Kalburcu köyünde bulunan, MÖ 3 bin yıllarına dayanan bir geçmişi olan Asartepe’deRoma ve Bizans dönemlerine kadar yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede toprak altında tarih yatıyor.
 
Tunç Çağı’ndan Roma ve Bizans dönemlerine kadar ok ve mızrak uçlarıyla Helenistik döneme ait sur kalıntısı, lahit mezar, toprak kap ve seramik parçaları bulunmuştu. Lahit ve toprak mezarın içinden iskelet kalıntıları, çeşitli toprak ve cam eşyalar, para, Bergama Krallığı’na ait ve üzerinde Asklepion figürü bulunan bronz bir sikke çıkarılmıştı. Kazılarda ortaya çıkarılan yeni mezarda ise iskelet kalıntıları, zarar görmemiş toprak, cam koku ve gözyaşı şişeleriyle oldukça yıpranmış bir bakır para çıkmıştı. Ayrıca Antik kumaş bulundu. Balıkesir Müze Müdürlüğü’nce Asartepe Tepesi’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan kumaş parçasının bin 800 yıllık olduğu tahmin ediliyor.
 
Balıkesir Müze Müdürü Neriman Özaydın da, Bölgenin Balıkesir’in en eski antik yerleşim birimlerinden biri olduğu yönünde bulgulara ulaşıldığını dile getirdi ve şöyle konuştu:“Bölgeden elde edilen bulgulara göre, burası geçmişi erken tunç çağından Helenistik dönemlere kadar uzanan önemli bir yerleşim birimi. Arkeolojik açıdan önem arz ediyor. Buranın Balıkesir’de en eski yerleşim birimi olduğunu tahmin ediyoruz. İlimizde kazı çalışmaları yürütülen Altınoluk Antandros, Erdek Kyzikos gibi, önemli bir antik kazı alanı olacak nitelikte bir yer  ”dedi.

KURUMSAL

E-BELEDİYE

Strateji Geliştirme Müdürlüğü Kepsut Belediyesi © 2024 Tüm Hakları Saklıdır