HİZMETLER

Cenaze Hizmetleri

Cenaze İşlemleri Hakkında Bilgilendirme:

Değerli Kepsutlu Vatandaşlar,

Kepsut ilçe sınırları içerisinde meydana gelen doğal ölümlerle ilgili olarak, ölü muayenesi, ölüm belgesi (defin ruhsatı) ve gömme izin belgesi işlemleri Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu süreçle ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Cenaze İşlemleri Hakkında Bilgilendirme:

  • Gömme izin belgesi (defin ruhsatı) almak için ölüm olayını takiben, cenazenin yerini değiştirmeden ve üzerinde herhangi bir işlem yapmadan, vefat anında yanında bulunan ve cenazenin sağlık durumu hakkında bilgi verebilecek yakınları tarafından cenazenin kimlik belgesiyle (kimlik belgesi yoksa nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği, ehliyeti veya pasaportuyla) bizzat başvuruda bulunulmalıdır.

  • Gömme izin belgesi düzenlenmeden cenazenin yerinin değiştirilmesi, üzerinde işlem yapılması, ilçe dışına çıkartılması veya defnedilmesi durumları adli ve cezai işlemlere yol açabileceğinden, bu tür durumlardan kaçınılmalıdır.

  • Başvuru sırasında, cenazenin varsa eski sağlık belgelerinin (sağlık karnesi, rapor, film ve tıbbi tahlil sonuçları gibi) getirilmesi, işlemlerde hız ve kolaylık sağlamaktadır.

  • İlçe dışında bulunan cenazeler için, müdürlüğümüzün işlem yapma yetkisi bulunmamaktadır. Bu durumda, cenazenin bulunduğu ilçe belediyelerine başvurulmalıdır.

Başvuru Koşulları:

Kepsut ilçe sınırları içerisinde oturan vatandaşlarımız cenaze işlemleri için Kepsut Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden ölüm raporu ve gömme izin belgesi aldıktan sonra Mezarlıklar Müdürlüğü’ne başvurabilir.

Gerekli Belgeler:

  1. Ölen kişinin nüfus cüzdanı veya nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  2. Doktor tarafından düzenlenen ölüm raporu ve gömme izin belgesi.
  3. Ölüm normal değilse (trafik kazası, cinayet, yangın, boğulma, zehirlenme vb.) Cumhuriyet Savcılığı Adli Tabipliğine ve/veya en yakın polis merkezine başvuru yapılır.

Bizlere Dilediğiniz Zaman Alo 153 Beyaz Masa Hattından Ulaşabilirsiniz.

Strateji Geliştirme Müdürlüğü Kepsut Belediyesi © 2024 Tüm Hakları Saklıdır